Styly
Všechny latinskoamerické tance částečně pochází z Kuby. Jsou kombinací černošské hudby, španělské kytary a různých moderních rytmů. Do severní Ameriky byly původně přivezeny se západní Afriky černými otroky. Jejich hudba se natolik ujala, že mohly začít vznikat jak tzv. latinskoamerické písně, tak i později latinskoamerické tance.
Salza -(4/4 takt )
Základní krok je quick-quick-slow, tančí se tedy na 1-2-3, 5-6-7. Existují však i formy salsy s odlišnou rytmizací - 2-3-4, 6-7-8 (Eddie Torres NewYork style, Palladium mambo, OnClave…). Abyste tančili salsu, poslouchejte čtyři doby hudby ale tančete jen první tři kroky. Poslední doba z taktu je „pohyb na okrasu“.Při tančení salsy je pohyb těla stejně důležitý, ne-li důležitější něž samotné taneční kroky.
Merenge
Merenge vzniklo v Dominikánské republice,jako hudba a tanec nižších vrstev.Základní krok v merenge připomíná pochod-důraz se klade na všechny 4 doby stejný.
Reggaeton-(4/4takt)
Pochází s Panamy a Portorika.Písně kombinují rap a zpěv,prvky hip-hopu a funku.Ačkoli má Reggeaton čtyřčtvrteční rytmus,většinou jsou pohromadě dva rytmy za sebou.první doba je nejvýraznější.K tanečním krokům patří posunování chodidel,pohyby boků,skluzy a další převzaté prvky z hyp hopu.
Cumbia
Hudebně se podobá merenge-má čtyři doby se stejným důrazem-jen mezi dvě doby se vkládá "neznělá doba".Tempo je pomalejší nežli ostatní tance.Je to tanec ,který se prováďel jako namlouvací rytuál mezi africkými muži a kolumbijskými indiánkami.Základem je jedna noha tzv.mrtvá ( černoští otroci byli svazováni k sobě za nohu,nebo jim byl na jednu nohu upevněn kámen-proto mohli pohybovat jen jednou nohou).K tomuto základnímu kroku se pak přidávají pohyby pažemi-ženy drží v rukou cípi sukně,nebo drželi v jedné ruce svíčku,druhou měli za zády,muži pak za nimi tančily a v ruce měli klobouk,kterým mávali,nasazovali ho a smekali.
Samba (S) - (2/4 takt, tempo 54-58 t/min.)
Sambu charakterizuje zejména současný pohyb obou kyčlí vpřed i vzad a tomu odpovídající náklony celého těla a také akcentované pohyby směřující do země. V soutěžní formě se v 70. letech tančila některými kroky (zejména v otáčení) z místa, časem i podél stěn sálu. V současné době se již tančí opět většinou a místě, do prostoru jakýmkoliv směrem, obvykle řadou prudkých otáček.
Rumba (R) - (4/4 takt, tempo 33-54 t/min.)
Charakterizují ji rychlé pohyby nohou za součinnosti pohybů kolen a kyčli a také často protřesů ramen.Základní krok se tančí stylem mambo bolera, kde základní krok vpřed nebo vzad se provádí na 2. dobu a s akcentem. Za „kubánský styl společenského tance rumby" (Cuban System of Ballroom Rumba), nebo jednoduše za kubánskou rumbu (Cuban Rumba), byla přijata nejpopulárnější varianta tančená domorodci v pomalém až středním tempu. Tuto formu rumby chápou Američané jako kombinaci dvou tanců, které jsme si spolu s nimi zvykli označovat jako bolero a mambo.
Říká seo ní, že je to tanec zamilovaných.
Cha-cha (Cha) - (4/4 nebo 2/4 takt, 30-32 t/min.
Na původ názvu tance se názory značně liší, ale většinou se ani neuvádí. Podle jedné verze je termín imitací zvuků bot tančících kubánských žen, podle druhé - téměř nevěrohodné pohádky, tak na sebe pokřikovali Indiáni některého kmene. O jaký kmen šlo a co to vlastně znamenalo, se ale již neříká.
Jisté je, že chacha znamená ve španělštině chůvu, děvče, služebnou, ale také žvanila. Slovo chacachaca zase klep klep klep a „cha!" je ve španělštině používaný amerikanizmus a znamená - sakra!
V 2. polovině 60. let se Evropa začala
postupné přizpůsobovat kubánské rytmizaci a kubánskému způsobu tančení. Došlo k výrazné změně této rytmizace a krok vpřed (nebo vzad) se začal tančit na 2. dobu a navíc s akcentem. Rytmus základního kroku se tedy změnil na 234a1 (SSQQS).
Paso doble (Pd) - (2/4 takt, 56-60 t/min, dříve i skladby v 3/4 či 6/8 taktu)
Tanec španělského původu, který je stylizací boje zápasníka s býkem v aréně. Proto byl zpočátku mužským sólovým tancem, předváděným v krčmách, zejména po zápasech. Interpreti zpravidla napodobovali charakteristické a nejzdařilejší pohyby slavných toreadorů, tak jak si je pamatovali z coridy. Tato sólová interpretace se objevila i v Portugalsku. Výjimečně můžete toto paso doble spatřit v krčmách ve Španělsku, a možná i v Portugalsku, ještě dnes.
Jive (J) - (4/4 takt, 30-60 t/min.)
je výsledkem úprav swingových harlémových tanců, uváděných v pořadí lindy-hop (nebo jen hop), swing, jitterbug (nebo i jerry-bug, či boogie-woogie, případně invase atd.), pro evropské parkety. Slovo jive je označení pro žargon jazzových fanoušků (ale také žargon narkomanů, nebo i dělat si legraci či psinu).
Orientální břišní tanec
Byl stvořen pro ženské tělo a tančí se se zvláštním důrazem na břicho a pánevní oblast, která je symbolem plodnosti. Kult plodnosti existoval v mnoha starých civilizacích. Spoustě žen rovněž sloužil k vyjádření jejich hlubokých pocitů, jejich ženskosti. Základem orientálního tance jsou jemné krouživé a vlnivé pohyby doplňované rytmickým potřásáním boků a ramen
Zdravotní účinky
Orientální tanec nabízí ženám při dobrém provádění a zachování určitých pravidel velkou léčebnou sílu. Má velmi příznivé účinky na celkové zdraví ženy a na její psychiku. Krouživé a vlnivé pohyby těla uvolňují zatuhlé svalstvo, blokády páteře a tím zmírňují a odstraňují bolesti zad. Zároveň se pohybem svalstvo zpevňuje a zapojují se a procvičují i svalové skupiny, které při běžném pohybu nepoužíváme. Krouživým a třesavým pohybem se uvolňuje napětí v pánevní oblasti, upravují se menstruační a klimakterické potíže. Tanec též přispívá k léčbě neplodnosti, má příznivý vliv na trávicí ústrojí. Šetří klouby a zároveň zlepšuje jejich pohyblivost. Posiluje pánevní dno.
Flamengo
Flamengo bylo ovlivněno mnoha kulturami: arabskou, židovskou, křesťanskou, ale ta, která dokázala vše spojit a přidat svůj díl tak, aby vzniklo nové a osobité umění, byla právě kultura cikánská.
Flamengo je snad nejznámějším a nejvýznamnějším projevem španělské (přesněji řečeno jihošpanělské - andaluské) lidové kultury. Přestože se jedná v zásadě o fenomén hudební a taneční, přesahuje hranice hudby a tance a ovlivňuje jiná odvětví umění jako je film, vážná hudba, moderní tanec, malířství i literatura.